Biłgoraj

Biłgoraj jest miastem położonym w południowej części województwa. Miasto leży na terenie bagienno-piaskowym, czynnikiem klimatycznym są rozległe obszary leśne i gruba warstwa piasków. Na terenie miasta znajduje się kilka drzew-pomników przyrody, najbliższym parkiem narodowym jest Roztoczański Park Narodowy.

Najciekawsze miejsca;

  • Cerkiew św. Jerzego. Jest to pierwsza cerkiew prawosławna zbudowana w 1617 roku. Wyposażenie cerkwi jest prowizoryczne. Wspólnota prawosławna panuje w najbliższym czasie czasie przystąpić do budowy nowej świątyni parafialnej.
  • Kaplica św. Marii Magdaleny. Została wzniesiona w 1794 roku i postawiono ją na miejscu spalonego drewnianego kościoła. Wewnątrz znajdują się ocembrowane cudowne źródła.
  • Kościół Parafialny Wniebowzięcia NMP. Późnobarokowy kościół, został odbudowany w 1732-1755 roku.
  • Sławne biłgorajskie sita. Pierwsi sitarze przywędrowali na początku XVII, miasto słyneł z wyrobu sit w całej Europie. Dziś stanowi Muzeum Rzemiosła Ludowych

 

Końskowola osada położona w województwie lubelskim. Jest miejscowością ze wspaniałą historią jest tu do zobaczenia wiele ciekawych miejsc.

 

Wart zobaczenie jest tu kościół św. Anny, świątynia w stylu renesansu z 1613 roku oraz w pobliżu znajduje się XVI-wieczny dwór Tęczyńskich. Lecz najcenniejszym zabytkiem jest kościół pod wezwaniem Znalezieniem Krzyża Świętego i św. Andrzeja Apostoła. Wewnątrz znajduje się niespotykany, ponieważ został odlany z ołowiu nagrobek Zofii.

Miejsca warte zobaczenia;

  • dawny cmentarz przykościelny, znajduje się tu pomnik Franciszka Dionizego Kniaźnina oraz generała Józefa Orłowskiego,
  • klasyczny ratusz miejski z 1775 roku,
  • relikt cmentarza ewangelickiego-augsburskiego

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.