Cmentarze i pomniki w Tyliczu.

W Tyliczu można zobaczyć kilka cmentarzy i nekropolii. Największy znajduje się przy cerkwi prawosławnej  większość grobów pochodzi tu z XX wieku – niektóre z czasów przed i powojennych, często nie posiadają żadnych tabliczek z nazwiskami  lub ze zniszczonym napisem, czy przewróconym krzyżem. W centrum cmentarza  w Tyliczu znajduje się grób nieznanego żołnierza i drewniany krzyż misyjny.

Inny, nieco mniejszy  a zarazem starszy cmentarz jest usytuowany w miejscu, gdzie łączą się drogi z Powroźnika i Krynicy. Miejsce to jest pokryte  kępami krzewów i traw, dlatego nikt nie jest w stanie  ile osób spoczywa tu naprawdę. Obecnie można się doliczyć 30-40 grobów, jednak to tylko niewielka część  tego, co zakryła roślinność. Groby pochodzą z okresu I i II wojny światowej – niektóre nawet z końca XIX wieku. Na pomnikach widnieją najczęściej napisy w języku łemków, zamieszkujących wówczas licznie tereny Tylicza. Przy końcu cmentarza uwagę przykuwa  stary kamienny pomnik przedstawiający Jezusa Chrystusa w koronie cierniowej – częściowo już zniszczony – skłania nad refleksją nad owym zapomnianym przez wszystkich miejscem.

Na uwagę również zbiorowa mogiła ludzi zmarłych na cholerę. Epidemia tej choroby opanowała Tylicz przed pierwszą wojną światową i uśmierciła 2/3 mieszkańców miasteczka. W miejscu pochówku – na polanie  pod górą Łan postawiono na pamiątkę drewniany krzyż.

 


Możliwość komentowania jest wyłączona.