Dolina Pięciu Stawów Polskich

podróż

wycieczka

wakacje

lato

zima

Stanowi odgałęzienie Doliny Białka noclegi, górne piętro Doliny Roztoki oddzielone od niej Ścianą Stawiarską – wysokim progiem skalnym.

Jest to wysokogórska, polodowcowa dolina o długości 4 km i powierzchni 6,5 km2, na wysokości od 1625 do 1900 m n.p.m.

Lodowiec wyżłobił w dolinie obszerne dno w kształcie sierpa z wierzchołkami skierowanymi na północny zachód i północny wschód noclegi Białka.

Łączna powierzchnia znajdujących się tu jezior wynosi 61 ha, są to:

  1. Wieki Staw Polski – położony na wysokości 1665 m n.p.m. Jezioro ma powierzchnię 34,14 ha i głębokość 79,3 m. Położone jest między masywami Miedzianego i Koziego Wierchu, w przegłębieniu dna cyrku lodowcowego. Wypływa z niego potok Roztoka.
  2. Zadni Staw Polski
  3. Czarny Staw Polski   położony na wysokości 1772 m n.p.m., ma powierzchnię 13 ha i głębokość sięgającą 50 m. Leży w górnej części Doliny, pod ścianami Liptowskich Grani.
  4. Mały Staw Polski
  5. Przedni Staw Polski
  6. Wole Oko – ponieważ jest jeziorem okresowym, mniejszym od pozostałych – nazwa doliny uwzględnia tylko 5 jezior.

Nad Przednim Stawem Polskim, na wysokości 1671 m n.p.m., położone jest schronisko PTTK nazwane im. Leopolda Świerza. Jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr Białka Tatrzańska noclegi.

Dolina otoczona jest wysokimi szczytami i graniami:

  • główną granią Tatr od Świnicy (2301 m n.p.m.), przez Walentkową Grań (2156 m n.p.m.) do Gładkiego Wierchu (2065 m n.p.m.)
  • Liptowskie Mury do Szpiglasowego Wierchu (2172 m n.p.m.) i dalej przez grzbiet Miedzianego (2233 m n.p.m.) po Opalony Wierch (2115 m n.p.m.), gdzie graniczy z Doliną Rybiego Potoku.
  • Od Opalonego Wierchu odchodzi boczne ramię ze Świstową Czubą (1764 m n.p.m.) i Ścianą Stawiarską, z której spada wodospad Siklawa.
  • Granią Orlej Perci – od Krzyżnego (2112 m n.p.m.) do Skrajnego Granatu (2225 m n.p.m.) i dalej przez Przełęcz Zawrat (2159 m n.p.m.) aż do Świnicy (2301 m n.p.m.).

Szlaki w okolicy Doliny Pięciu Stawów Polskich:

  1. zielony – Doliną Roztoki na Wielki Staw Polski – czas przejścia około 2, 5 godziny
  2. czarny – odnoga szlaku zielonego  do schroniska nad Przednim Stawem – czas przejścia od rozstaju ze szlakiem zielonym – około 1,45 godziny
  3. niebieski – od Morskiego Oka do schroniska nad Przednim Stawem – czas przejścia około 2 godziny – dalej na Zawrat – czas przejścia około 2 godziny
  4. żółty – od Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz do Doliny Pięciu Stawów – czas przejścia około 3,5 godziny i dalej na Kozią Przełęcz – czas przejścia około 1,5 godziny
  5. czarny – znad Wielkiego Stawu na Kozi Wierch – czas przejścia około 2 godziny
  6. żółty – znad Wielkiego Stawu na Przełęcz Krzyżne – czas przejścia około 2 godziny

Możliwość komentowania jest wyłączona.