Kościół świętego Wojciecha w Szczawnica noclegi to kolejny ważny sakralny zabytek Pienin. Jak dotąd nie udało się jednoznacznie wyjaśnić pochodzenia nazwy kościoła. Legenda głosi, że patronem świątyni stał się św. Wojciech ponieważ wędrował on tędy do Krakowa. Historycy jednak z niechęcią przyjmują te informacje. Choć legenda nie została w żadnej sposób udokumentowana i potwierdzona należy wiedzieć, że jest ona całkiem realna. Pamiętajmy, że na przestrzeni lat zmieniały się nazwy poszczególnych miejscowości. Dawniej Krościenko zwane było także Krosnem. Zatem informacje dotyczące podróży św. Wojciecha do Krosna wcale nie muszą dotyczyć Krosna podkarpackiego ale właśnie Krościenka. Być może kiedyś uda się rozwikłać tą tajemnicę. Na chwilę obecną musimy jednak zadowolić się przypuszczeniami.
Kościół w Szczawnicy
Krótka historia świątyni
Pierwszy kościół w Szczawnicy powstał w XIV. Był to kościół drewniany, który strawił pożar. Pojawiła się zatem konieczność stworzenia nowego kościoła. Ten powstał na początku XVI wieku. Szybko jednak popadł w ruinę i to do tego stopnia, że żaden proboszcz nie chciał przyjąć tutaj posady. Dlatego też Szczawnica przez długie lata była częścią parafii w Krościenku. Prowadziło to do licznych niesnasek zarówno pomiędzy samymi duchownymi jak i duchownymi i miejscową ludnością. Kiedy tylko pojawiła się sposobność Szczawnica znów odzyskała suwerenność pod względem religijnym. Obecna świątynia powstała w roku 1892. Wzniesiona została z miejscowego kamienia w stylu neogotyckim.
Wnętrze kościoła
We wnętrzu na uwagę zasługuje przede wszystkim znajdująca się na sklepieniu polichromia wykonana przez Karola Polityńskiego. Pochodzi ona z 1923 roku. Warto także zwrócić uwagę na ołtarz główny. Choć kościół w Szczawnicy nie zachwyca może tak jak inne budowle sakralne, które spotkać możemy na terenie Pienin warto tu zajrzeć i pochylić się choć przez chwilę nad jego niełatwą historią