Ściegny

Ściegny to duża wieś w województwie dolnośląskim leżąca w dolinie Skałki pomiędzy Kowarami a Karpaczem na wysokości 450-550 m n. p. m. W 2005 roku wieś obchodziła 700-lecie swojego istnienia. Dla upamiętnienia jubileuszu w centrum miejscowości postawiono granitowy głaz, na którym umieszczono tablicę z polską i niemiecką nazwą wsi.

Zgodnie z rejestrem biskupa wrocławskiego Ściegny istniały już pod koniec XII wieku. Wieś rozwijała się we współpracy z sąsiednimi Kowarami, gdzie wydobywano rudę żelaza. Pod koniec XV w. urodził się tu jeden z największych uczonych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wenzel Koehler. Przez wieki wieś prężnie się rozwijała, głównie dzięki zakładom kowalskim. To zamiłowanie do kowalstwa przetrwało w Ściegnach do dziś. Znajduje się tu prawdopodobnie największe zagęszczenie warsztatów samochodowych ze wszystkich wsi Kotliny Jeleniogórskiej. Urodził się tu także prekursor sztuki rzeźbienia w drewnie, Siegismund Kahl oraz wybitny rysownik i litograf, Ernst Wilhelm Knippel.

Turystów do Ściegien ściągają bliskość Karpacza, coraz liczniejsze gospodarstwa agroturystyczne oraz panujący tu spokój. Największą atrakcją wsi jest Western City – miasteczko kowbojów położone na łąkach przy granicy z Karpaczem. Można tu zobaczyć m. in. biuro szeryfa, bank, kuźnię, strzelnicę oraz sklep kolonialny. W głównym saloonie mieszczącym 300 osób organizowane są tańce do muzyki country. Kolejną atrakcją miasteczka jest profesjonalny ośrodek treningowy do jazdy konnej w stylu western i rodeo. W sezonie letnim odbywa się tu widowiskowe Rodeo Show, a od 2002 roku miasteczko jest gospodarzem zawodów kwalifikacyjnych Polskiej Ligi Western i Rodeo oraz Międzynarodowych Mistrzostw Polski Western i Rodeo.
Na wyróżnienie w Ściegnach zasługuje pokaźnych rozmiarów balon należący do ośrodka tenisa ziemnego Family Tennis Camp. W ośrodku do dyspozycji jest 5 kortów o ceglanej nawierzchni, w sezonie zimowym 3 znajdują się pod balonem. Organizowane są tu szkolenia dla dzieci i dorosłych, obozy treningowe, a także odbywają się profesjonalne i amatorskie turnieje ogólnopolskie.

Warto również zajrzeć do ruin szubienicy na wzgórzu Straconka na północ od Ściegien. Z XVII-wiecznej konstrukcji zachowało się przyziemie w kształcie baszty oraz filary, utrzymujące belki szubienicy. U stóp wzgórza biegnie Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry z Miłkowa do Kowar. Łączy się ona z Euroregionalnym Szlakiem Rowerowym w okolicach Western City.


Możliwość komentowania jest wyłączona.