Wycieczka w Pieniny

Pieniny pensjonaty to dość malowniczo położony łańcuch górski, który rozciąga się się od Tatr na północny zachód. W Pieninach Polskich godne polecenia są obiekty turystyczne jak wąwóz Homole, który nie tylko swoją nazwą, ale i też Własnym pięknem przyciąga wielu ludzi. Jest on niezwykle stromym i wysokim wąwozem, a jego przepiękne ściany sięgają nawet do dwustu lub trzystu metrów. Ściany tego wąwozu, porośnięte są różnymi gatunkami ziół, oraz kwiatów, są także otulone płaszczem mchu oraz porostów. Na całym terenie wąwozu Homole, są wodospady, a jest ich całe mnóstwo, na skałach wytwarzają one zbiorniki z wodą. Warto też jest w Pieninach zobaczyć ich Pieniński Park Narodowy, który powstał w 1932 roku, mieści on w sobie jedyną w swoim rodzaju przyrodę, oraz prześliczny krajobraz. Idąc na trzy korony, zobaczymy piękno parku Narodowego, jest tam także duża tablica, na której możemy spokojnie przeczytać historię sięgającą lat utworzenia parku narodowego, są tam też wymienione wszystkie gatunki zwierząt. Pieniny domki

Pieniny wille to najpiękniejsze i malownicze pasmo górskie w Polsce. Położone w południowej Polsce i północnej Słowacji w Karpatach Zachodnich. Obok Pienin znajdują się takie pasma górskie jak od północy Gorce, od południa Magura Spiska oraz Pogórze Spisko-Gubałowskie, od zachodu Kotlina Nowotarska , od północnego wschodu Beskid Sądecki. Pieniny dzielimy na trzy grupy górskie: Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe i Pieniny Małe.

Pieniny Spiskie  ciągnąą się od Dursztyna, przez przełom czorsztyński – Jezioro Czorsztyńskie ograniczone rzeką Białką i rzeką Dunajec. Położone są one w całości w Polsce. Najwyższy szczyt Pienin Spiskich to Żar 883 m n.p.m.

Pieniny Środkowe zwane jako noclegi Pieniny pomiędzy którymi płynie Dunajec tworząc słynny Przełom Dunajca. Pieniny Środkowe znajdują się pomiędzy Niedzicą do Przełomu Dunajca i dalej od Sromowiec po Szczawnicę. Część Pienin Środkowych leży na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Najbardziej znanymi szczytami tej części Pienin są Trzy Korony, Sokolica, oraz Zamkowa Góra na które prowadzą wyznaczone szlaki turystyczne. Pieniny noclegi można wypocząć oraz dobrze zjeść.

Pieniny Małe położone wschód od przełomu Dunajca koło Szczawnicy. Najwyższym szczytem tej części Pienin jest Wysoka. Będąc Pieninach Małych warto zobaczyć Wąwóz Homole , rezerwat przyrody Wysokie Skałki oraz leżący na granicy z Beskidem Sądeckim przełom Białej Wody.


Możliwość komentowania jest wyłączona.