Wykład „Galicyjskie cmentarze z okresu Wielkiej Wojny”

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu
Forum Małopolskich Oddziałów Polskiego Towarzystwa Historycznego
Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dr Jana Bednarskiego w Nowym Targu

serdecznie zapraszają na wykład

Szczepana Kowalskiego

DREWNO, KAMIEŃ I ŻELAZO ZESPOLONE KRWIĄ

Galicyjskie cmentarze z okresu Wielkiej Wojny

7 listopada (piątek) 2014 r. o godz. 18.00

Bursa Gimnazjalna im. dr Jana Bednarskiego
Ul. Nadwodnia 5  w Nowym Targu

Spotkanie zorganizowane w ramach
Programu edukacyjnego
„Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość”

W piątek 7 listopada 2014 r. Sromowce Niżne noclegi. W nowotarskiej Bursie Gimnazjalnej odbędzie się spotkanie i wykład mgr Szczepana Kowalskiego (PTH, Nowy Targ), który poświęcony będzie galicyjskim cmentarzom z okresu Wielkiej Wojny na terenie Galicji Zachodniej.  Wykład jest jednym z działań realizowanych w ramach programu edukacyjnego  „Wielka Wojna w Małopolsce – pamięć i tożsamość” pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego i Prezesa Zarządu Głównego PTH.

Zmagania mocarstw w I wojnie światowej na froncie wschodnim toczyły się w znacznej części na terenach ówczesnej Galicji. Jednymi z najbardziej znaczących momentów tych walk było zatrzymanie ofensywy rosyjskiej w XII 1914 r., w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej, oraz przełamanie frontu w bitwie pod Gorlicami w V 1915 r.

Po odejściu frontu, dowództwo zachodnio-galicyjskiego Okręgu Wojskowego w Krakowie postanowiło uporządkować pobojowiska i naprędce zakładane cmentarze oraz pojedyncze groby. Zadanie to wykonał, specjalnie powołany, Oddział Grobów Wojennych tworząc zarazem niezwykły, jedyny w swoim rodzaju zbiorowy pomnik poświęcony poległym żołnierzom, bez względu na przynależność wojskową lub narodową. Zatrudniając artystów i architektów wybudowano 400 cmentarzy różnej wielkości, często o dużych walorach artystycznych.

Na spotkaniu krótko omówiona zostanie historia budowy cmentarzy oraz zaprezentowane będą slajdy z kilkudziesięciu cmentarzy wykonane przez panią Irenę Szajnar, działaczkę PTTK i przewodnika beskidzkiego, podczas licznych wędrówek noclegi Sromowce Niżne.


Możliwość komentowania jest wyłączona.